Fragment pierszego odcinka TV POLwowsku. Fot. Youtube

Fragment pierszego odcinka TV POLwowsku. Fot. Youtube

Telewizja POLwowsku

Jedno z najbardziej polskich miast na Kresach, Lwów, ma od dawna polską gazetę i polskie radio. Od teraz, dzięki inicjatywie lwowskich stypendystów SEMPER POLONIA ma również polskojęzyczną telewizję. Na razie w Internecie, ale plany są ambitne.

W teorii i… praktyce!

Spiritus movens projektu pn. TV POLwowsku jest Sabina Malinowska, stypendystka naszej Fundacji z Lwowa. – Idea polskojęzycznej telewizji młodzieżowej we Lwowie już dawno chodziła mi po głowie. Minął właśnie rok od pamiętnych warsztatów dziennikarskich, organizowanych przez Akademię Filmową TVP i Fundację SEMPER POLONIA, w których brałem udział. One jeszcze bardziej utwierdziły chęć zrobienia czegoś takiego we Lwowie – opowiada w rozmowie z IUVENUM POLONIA. 

Jak mówi szefona kanału, pomysł szybko podchwycili koledzy-stypendyści. I nie tylko. – Na którymś ze spotkań klubowych nakreśliłem wizję projektu Eugeniuszowi Sało, prezesowi naszego Klubu Stypendystów. Wkrótce uzbierało się około 15 osób, które zadeklarowały chęć włączenia się w przedsięwzięcie. Byli to studenci różnych kierunków i uczennice z polskich szkół nr 10 i 24 – wspomina Sabina Malinowska.

Deficyt montażystów... 

Pierwsze spotkanie robocze polonijnych dziennikarzy ze Lwowa odbyło się w marcu tego roku. – Ustaliliśmy nazwę programu - TV POLwowsku, podzieliliśmy się obowiązkami i wskazaliśmy tematy, które miały się znaleźć w pierwszym odcinku. Szybko okazało się, że mamy nadmiar dziennikarzy i operatorów, a niedostatek montażystów – relacjonuje Sabina Malinowska. 

Problem montażu pokrzyżował plany ambitnej młodzieży i opóźnił ukazanie się pierwszego odcinka programu. Wspólnymi siłami udało się jednak dopiąć wszystkie materiały. – Dzięki moim niedospanym nocom i mojego ukraińskiego kolegi, Michała Hirniaka, któremu jestem bardzo wdzięczny za zajęcie się sprawami technicznymi oraz wymyślenie logotypu i grafiki programu, zrobiliśmy to! – cieszy się Eugeniusz Sało. – Przy okazji tej współpracy sam nauczyłem się trochę sztuki montowania – śmieje się.

Kwestia montowania materiałów nagrywanych do TV POLwowsku przez polonijnych uczniów i studentów nie została jednak rozwiązana. Dlatego  Eugeniusz zwrócił się do Fundacji o wsparcie działalności Klubu w tym zakresie. Klubowy projekt szkolenia z audio i wideomontażu spotkał się z życzliwym przyjęciem SEMPER POLONIA i uzyskał odpowiedni grant na realizację. – Szkolenie odbędzie się pod koniec października – informuje Sało.

… i sprzętu

Telewizyjny projekt polonijnej młodzieży spotkał się z ciepłym przyjęciem polskich mieszkańców Lwowa. Nie tylko chętnie wystąpili w materiałach dziennikarskich, ale i udostępnili początkującym żurnalistom użyteczne sprzęty. Użyczona np. przez prezesa „Pogoni” Lwów Marka Horbania kamera nie rozwiązała jednak wszystkich problemów redakcji TV POLwowsku w tym zakresie. – Kamera p. Marka nie ma „wejścia” na mikrofon, dlatego nasze materiały są raczej słabej jakości, a wszystkie wypowiedzi ich bohaterów słabo słyszalne – smuci się Eugeniusz Sało. 

Z charakterystycznym dla siebie optymizmem dodaje jednak, iż podczas niedawnego Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich ”Pod Wysokim zamkiem 2012” we Lwowie spotkał się z dziennikarzem TVP Polonia Michałem Bandurskim. Ten, jeden z koordynatorów wspomnianych wyżej warsztatów w Warszawie, poradził mu napisać list do Akademii Telewizyjnej TVP z prośbą o udostępnienie starszych urządzeń do rejestracji obrazu. – Używana kamera kosztuje dziś ok. 3-4 tys. euro. Na taki wydatek nas nie stać. Pomóc obiecał nam też Konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski. No zobaczymy jak to się skończy – zastanawia się Sało. 

Podtrzymują polskość

Zagadnięty o cele przyświecające realizacji TV POLwowsku Sabina Malinowska odpowiada: – W naszym programie będziemy pokazywać ważne wydarzenia i imprezy, które dzieją się we Lwowie. Planujemy wpuszczać do Internetu jeden odcinek na miesiąc, który będzie się składał z 4-5 materiałów. Chcemy żeby młodzież nasza jak i w innych krajach widziała jakie mamy imprezy i co się u nas ciekawego dzieje. 

Zobacz sam

Malinowska i Sało zachęcają do obejrzenia pierwszego odcinka TV POLwowsku, który swoja premierę miał 30 września w popularnym serwisie YouTube (kliknij). – Myślę, że nawet teraz ciekawie jest dowiedzieć się jak we Lwowie obchodzono Wielkanoc, jak zaczęła nowy sezon LKS „Pogoń”. Program pokazuje w jaki sposób podtrzymujemy polskość we Lwowie. Owszem, materiały nie są super atrakcyjne technicznie, ale są dokumentacją wydarzeń ważnych dla nas, Polaków na Ukrainie – przekonują. Zapewniają, że redakcja ma „jeszcze dużo fajnych pomysłów”, które „będzie się starała realizować w najbliższym czasie”.

– Korzystając z okazji chcę podziękować naszej ekipie, która mimo tych wszystkich trudności nadal wierzy w nasz projekt i nagrywa kolejne materiały – dodaje Sabina Malinowska – Już w tym miesiącu pojawi się drugi odcinek, który ukaże dwie duże imprezy we Lwowie: „Festiwal Partnerstwa” z gościnnym udziałem znanej polskiej formacji Enej oraz „Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Pod Wysokim Zamkiem”. Serdecznie zapraszam wszystkich do oglądania.

źródło: www.iuve.pl

02.10.2012 opublikowano w Aktualności