Polscy uczniowie lepsi od litewskich. Także dzięki SEMPER POLONIA

W poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej” /30 stycznia 2012 r./ ukazał się artykuł pt. „Jesteśmy lepsi na Litwie ?” pióra Aleksandry Pezdy, którego obszerne fragmenty zamieściliśmy na portalu IUVENUM POLONIA (przeczytaj). W tej walce o utrzymanie charakteru polskich szkół w szkolnictwie litewskim zacytowano fakty, z którymi trudno byłoby polemizować nawet największym zwolennikom reformy oświatowej na Litwie. 

Warto również przypomnieć o tym, co w ostatnich 14 latach zrobiono, by odsetek maturzystów polskich szkól na Litwie, którzy rozpoczęli studia na litewskich uczelniach, wzrósł z ok. 30 proc. w 1997 r. do przeszło 90 proc. w ostatnich latach. Od 1998 r. w wileńskim Gimnazjum im. Adama Mickiewicza co roku Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” wspólnie z Fundacją SEMPER POLONIA prowadzi kursy przygotowawcze do egzaminów pn. „Szansa dla maturzystów” z kilku przedmiotów szkolnych wykładanych po polsku. Te repetytoria prowadzone przez nauczycieli akademickich renomowanych litewskich uczelni prowadzone są w języku litewskim!!! 

Szkoda, że ten argument o dobrym przygotowaniu uczniów polskich szkół, którzy dostają się na studia w litewskich szkołach wyższych, jest nie dostrzegany przez litewskie władze i miejscowych polityków.

Marek Hauszyld, prezes Fundacji SEMPER POLONIA

23.02.2012 opublikowano w Aktualności