Z Żytomierza do Gniezna

W dniach 16-18 marca mieliśmy wielki zaszczyt uczestniczyć w IX Zjeździe Gnieźnieńskim. Hasłem tegorocznego zjazdu, któremu patronował Prezydent RP Bronisław Komorowski, było „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”.

Udział w tym, tak wyjątkowym i bardzo ważnym wydarzeniu jest bardzo ważnym dla naszego środowiska i stał się już naszą wieloletnią tradycją. To była już nasza trzecia wizyta w Gnieźnie; wcześniej uczestniczyliśmy w VII Zjeździe Gnieźnieńskim pod hasłem: „Człowiek drogą Europy” (15-17 czerwca 2007 r.) oraz VIII Zjeździe Gnieźnieńskim pod hasłem: „Rodzina nadzieją Europy” (12-14 marca 2010 r.).

Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński był poświęcony roli religii w społeczeństwie obywatelskim współczesnej Europy. Wybór tematu był odpowiedzią na bolączki współczesnej Europy, dotkniętej kryzysem integracji, alienacją instytucji unijnych, Europy cierpiącej na niedostateczne zaangażowanie obywateli. Liczne panele dyskusyjne, poświecone też wkładowi religii w europejskie dziedzictwo, jej niezastąpionej roli jako źródła kapitału społecznego, roli i miejscu chrześcijan w społeczeństwie obywatelskim, przyniosły nam odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ludzi takich jak my, organizacji takich jak Kluby Stypendystów. Pora na spożytkowanie tej wiedzy…

Żytomierscy stypendyści SEMPER POLONIA

19.03.2012 opublikowano w Aktualności, Działamy