Rusza Centrum Pomocy Prawnej dla Polonii w Antwerpii

Porady i pomoc w Centrum uzyskają wszystkie te osoby polskiego pochodzenia, które czują się zagubione w belgijskich „formalnościach” i sprawach urzędowych, są w konflikcie z tamtejszym pracodawcą, starają się o pracę w Belgii i muszą udokumentować swoje doświadczenie, a także osoby dochodzące swoich praw w sądzie. Inauguracja działalności Centrum już 20 sierpnia.

Inicjatorem powstania Centrum jest polonijna Fundacja „Children of Europe” z Antwerpii. Uruchomienie ośrodka wsparły finansowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacja SEMPER POLONIA.

– Głównym celem funkcjonowania Centrum Pomocy Prawnej dla Polonii jest eliminacja zjawiska wykluczenia społecznego ze względu na nieznajomość prawa belgijskiego, języka urzędowego tego kraju oraz tutejszych realiów życia – tłumaczy w rozmowie z IUVE.pl Agata Kocińska, dyrektor Fundacji „Children of Europe”, która będzie sprawować merytoryczny nadzór nad działalnością ośrodka. Dodaje, że działania ośrodka będą skierowane głównie na społeczność polonijną Antwerpii i okolic, ale „cenne rady i fachowe wsparcie ekspertów znajdą u nas także rodacy i osoby polskiego pochodzenia z terenu całej Belgii”.

Do dyspozycji polskiej społeczności będą w Centrum: prawnik, psycholog, eksperci z dziedziny podatków, ubezpieczeń i rynku pracy oraz doradcy zawodowi. – Nasi konsultanci pomogą w załatwieniu spraw w urzędach, napiszą potrzebne pisma, zadzwonią w imieniu interesanta do odpowiedniej instytucji, a nawet udadzą się z klientem do sądu czy wydziału skarbowego – informuje nasza rozmówczyni. – Konsultanci będą pomagać kompleksowo również w rozwiązywaniu problemów związanych z podjęciem działalności gospodarczej w Belgii – dodaje. 

Niewątpliwą zaletą Centrum będzie możliwość uzyskania pomocy w kilku sprawach na raz. – W jednym miejscu do dyspozycji Polonii będą ludzie, którzy na co dzień mają do czynienia z wieloma sprawami będącymi koszmarem dla przeciętnego obywatela – podkreśla Agata Kocińska. Akcentuje, że porady będą udzielane tylko na umówionych wcześniej spotkaniach.  

Tymczasowa siedziba Centrum Pomocy Prawnej dla Polonii to: Willem van Laarstraat 10, 2600 Berchem. – Czynimy starania o pozyskanie większego lokalu, bo zdajemy sobie sprawę z problemów Polaków w Belgii i ich oczekiwań dotyczących ewentualnej pomocy – wskazuje Agata Kocińska.  

Więcej informacji:

E-mail: centrumantwerpia@remove-this.gmail.com

Tel.: 0485-628-498

www.centrumpomocyprawnej.be

07.08.2012 opublikowano w Działamy