Jedno ze spotkań z emigrantami specjalistów i wolontariuszy SOS Polonia Trust Southampton. Fot. Archiwum SOS Polonia

Jedno ze spotkań z emigrantami specjalistów i wolontariuszy SOS Polonia Trust Southampton. Fot. Archiwum SOS Polonia

„Tak trzymać!” sukces

Emigracja zarobkowa to niełatwy kawał chleba. Obcy język, przepisy, różnice kulturowe - to wszystko nie pozwala w pełni uczestniczyć w życiu i pracy w nowym kraju wielu tysiącom, jeśli nie milionom Polaków. Inicjatywy takie jak wspólny projekt organizacji SOS Polonia Trust, Fundacji SEMPER POLONIA i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP pn. „Tak trzymać!”, wychodzą temu naprzeciw.

W służbie emigracji

SOS Polonia Trust to polonijna organizacja wspierająca polskich emigrantów w sprawach prawnych, konsularnych i społecznych. Działa od 2004 r. i koncentruje swoją uwagę głównie na osobach, które przybyły na Wyspy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Organizacja cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród licznych polskich mieszkańców Southampton - niespełna 350-tysięcznego miasta w hrabstwie Hampshire, oraz okolicznych miast i miasteczek. W styczniu br. londyński „Dziennik Polski” przyznał SOS Polonia tytuł polonijnej „Instytucji Roku 2011” w Wielkiej Brytanii.  

Wspólne dzieło

Od bieżącego roku SOS Polonia blisko współpracuje z Fundacją SEMPER POLONIA w ramach działań pomocowych na rzecz tzw. emigracji unijnej. Wspólny projekt – „Tak trzymać!” wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”. 

– Celem wspólnych działań jest wyposażenie polskich imigrantów w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im  podejmować pracę i spokojnie żyć w Wielkiej Brytanii, zachowując jednocześnie swoją tożsamość narodową i godnie reprezentując Polskę poza jej granicami – mówi Barbara Storey, Prezes Zarządu SOS Polonia. 

Teoria i praktyka

Trójstronna inicjatywa uzupełnia bieżącą działalność SOS Polonia. Ma formę warsztatów, szkoleń i konsultacji osobistych i grupowych, które odbywają się w siedzibie organizacji (Britannia Suite - Terminus Terrace, Southampton SO14 3FD) i  jest podzielona na kilka grup tematycznych.

Moduł „Język angielski w pracy” obejmuje 8, najbardziej pożądanych przez pracodawców profesji i zawiera analizy ogłoszeń w prasie, przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych, próbne rozmowy kwalifikacyjne, rejestrację w urzędzie zatrudnienia oraz sesje ze specjalistami w zakresie prawa pracy i własnej działalności gospodarczej. Zajęcia odbywają się na dwóch poziomach języka angielskiego.

Sekcja „Mądry Polak przed szkodą” obejmuje kulturowe i socjalne aspekty życia i pracy w Wielkiej Brytanii. – Prowadzimy zajęcia z etykiety, wskazujemy główne błędy popełniane przez cudzoziemców w pracy w brytyjskich firmach, ale i grzechy popełniane przez Brytyjczyków w kontaktach z obcokrajowcami. Pokazujemy blaski i cienie życia w społeczeństwie o wysokim stopniu różnorodności etnicznej, socjalnej i religijnej – tłumaczy Barbara Storey.  

Moduł „Burza mózgów” gromadzi natomiast osoby zainteresowane rozwojem zawodowym i obejmuje zagadnienia takie jak brytyjski system edukacji, nostryfikacja polskich dyplomów, oferty szkoleń, kursów, warsztatów dla dorosłych. – Pokazujemy, że mając 30 czy 40 lat wciąż można się wiele nauczyć czy przekwalifikować – mówi sterniczka SOS Polonia Trust. Za przykład stawia najstarszą uczennicę na zajęciach - 87-letnią panią Genowefę, która ostatni raz zasiadała w szkolnej ławie… 73 lata temu. 

Wielu potrzebujących

Odbiór projektu w środowisku polskim Southampton przeszedł najśmielsze oczekiwania SOS Polonia i Fundacji. Tylko w sierpniu, pierwszym miesiącu realizacji dodatkowych zajęć i spotkań, z pomocy specjalistów i wolontariuszy polonijnej organizacji skorzystały 452 osoby. – Dokładnie 64 osoby wzięły udział w bezpłatnych lekcjach języka angielskiego, 85 osób uzyskało porady prawne w zakresie prawa pracy, kodeksu cywilnego i karnego, a 72 osoby napisały z naszą pomocą korespondencję urzędową – wylicza Barbara Storey. 

Wśród innych spraw, w których o pomoc do SOS Polonia zwrócili się polscy emigranci były także kwestie podatkowe, zdrowotne (m.in. pomoc w wizycie u specjalisty, „rozczytanie” recept) czy socjalne. Pomoc uzyskało m.in. 11 bezdomnych. – Tak duże zainteresowanie naszą ofertą upewnia nas to, że to co robimy, ma sens i pokazuje skalę potrzeb polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii – konkluduje Barbara Storey. 

Nie tylko Southampton

Fundacja SEMPER POLONIA wspiera polskich emigrantów w zakresie pomocy życiowej i prawnej także w innych miejscach. Od początku września działają Centra Pomocy Prawnej Polonii w innym angielskim mieście Nottingham, szkockim Edynburgu oraz belgijskiej Antwerpii. – W kolejnych latach, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i prywatnych sponsorów, mamy zamiar otwierać kolejne ośrodki pomocowe, także w innych krajach – informuje Piotr Kołodziej z SEMPER POLONIA, koordynator „Tak trzymać!” po stronie Fundacji. – Chcemy pomagać nowej emigracji, ale też tej starszej, bo jest taka potrzeba – dodaje. 

GR 

25.09.2012 opublikowano w Działamy