Delegacja PCPR z wizytą w East Lothian Council. Fot. Archiwum PCPR
Uczestnicy projektu PCPR pn. "Pomagamy młodym - inwestujemy w ich rozwój"

Delegacja PCPR z wizytą w East Lothian Council. Fot. Archiwum PCPR

Delegacja PCPR z wizytą w East Lothian Council. Fot. Archiwum PCPR
Uczestnicy projektu PCPR pn. "Pomagamy młodym - inwestujemy w ich rozwój"

Uczestnicy projektu PCPR pn. "Pomagamy młodym - inwestujemy w ich rozwój"

Szkocja: Informują i uczą nową emigrację

Od 2009 r. w stolicy Szkocji, Edynburgu działa Polskie Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Katalog działań pomocowych organizacji na rzecz polskich mieszkańców miasta jest bardzo szeroki. Liczba osób potrzebujących wsparcia - jeszcze większa.

W czynie społecznym

Jak wyjaśnia w rozmowie z IUVENUM POLONIA dyrektor Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu Diana Nowak, jego powstanie było odpowiedzią na potrzeby Polaków, którzy tłumnie zjechali do Szkocji po wejściu Polski do Unii Europejskiej. – Od samego początku naszym celem jest pomaganie ludziom, którzy mają trudności w odnalezieniu się w nowym otoczeniu – opowiada. 

Jak informuje Diana Nowak, PCPR zrzesza fachowców i profesjonalistów - wolontariuszy, którzy z pasją pomagają osobom potrzebującym pomocy w codziennych zmaganiach z emigracyjna rzeczywistością. – Dzięki organizowanym warsztatom, grupom wsparcia, poradom prawnym, sesjom z psychologiem i pedagogiem, a także wsparciem duchowym pomagamy w normalnym, godnym i prawidłowym funkcjonowaniu polskiej rodziny na obczyźnie z zachowaniem tradycji i kultury narodowej – wyjaśnia.

Prawa jazdy, podatki, ciuchy…

Zakres tematyczny pomocy udzielanej rodakom przez PCPR jest szeroki: – Nasi „beneficjenci” uzyskują wsparcie m.in. w sprawach prawnych, czy to przy rejestracji w systemie ubezpieczeniowym, uzyskania świadczeń socjalnych, zapisów dzieci do szkół, rozliczeń podatkowych czy opracowaniu biznes planu własne firmy i jej zarejestrowaniu. Udzielamy też porad i konsultacji psychologicznych ofiarom przemocy w rodzinie, prowadzimy „telefon zaufania” i grupy wsparcia dla samotnych rodziców czy młodzieży z problemami w szkole – wylicza Diana Nowak. – Wspieramy też polskie rodziny i osoby samotne w przezwyciężaniu trudnej sytuacji życiowej: zbieramy i przekazujemy dary rzeczowe w postaci ubrań, sprzętów domowych – dodaje. 

Siedzibą PCPR jest lokalny dom kultury (community center) w Prestonpans. Swoją działalność Centrum prowadzi też w domu kultury miasteczka Musselburgh oraz ośrodku wystawienniczo-konferencyjnym Art’s Complex w Edynburgu. – Od października będziemy mieli w tym miejscu stałe biuro, które będzie czynne od poniedziałku do piątku – informuje Diana Nowak. 

Pomoc z Polski dla… pomagających 

Od sierpnia br. działalność PCPR wspierają Fundacja SEMPER POLONIA oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. – Celem wspólnego projektu pn. „Wspieranie nowej emigracji w zakresie pomocy życiowej i prawnej" jest osiągnięcie przez polskich imigrantów sprawności językowej, podejmowanie przez nich zatrudnienia w zawodach odpowiadających ich kwalifikacjom, uzyskanie samodzielności finansowej i stałego miejsca zamieszkania oraz pełny udział w życiu społecznym i publicznym – wskazuje Piotr Kołodziej, koordynator projektu wspieranego finansowo przez MSZ. 

– Realizacja projektu pozwoli przełamać bariery w społeczeństwie, a świadomość samodzielności przyczyni się do wzrostu poczucia własnej wartości oraz poczucia własnej akceptacji kultur – wyjaśnia sama Diana Nowak. 

Sukces przez duże „S”

Projekt polegający na utrzymywaniu stałego kontaktu oraz organizacji cyklicznych i regularnych spotkań informacyjno-doradczych specjalistów z danej dziedziny z polskimi imigrantami, został zainicjowany pod koniec sierpnia. Zainteresowanie działaniami przerosło najśmielsze oczekiwania inicjatorów projektu. 

– Już w pierwszym tygodniu zgłosiło się do nas z potrzebą 11 rodaków. Planujemy nagłośnić jeszcze bardziej nasze działania, tak, by jak największa ilość osób i rodzin usłyszała o Nas – cieszy się nasza rozmówczyni. – Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że istnieje ogromna potrzeba na tego typu działalność. Cieszymy się, że możemy pomagać – kończy Diana Nowak.

Kontakt:

Polskie Centrum Pomocy Rodzinie (Polish Family Support Centre)
10 North Grange Grove
Prestonpans
EH32 9JP
Tel.: +44-0772-349-2612
E-mail: info@remove-this.pfsc.co.uk

GR

06.09.2012 opublikowano w Działamy