Stypendyści SEMPER POLONIA i młodzi działacze polonijni podczas warsztatów ekonomicznych A.D. 2011. Nz. także prezes firmy, którą odwiedzili uczestnicy szkolenia oraz pracownik Fundacji. Fot. GR

Stypendyści SEMPER POLONIA i młodzi działacze polonijni podczas warsztatów ekonomicznych A.D. 2011. Nz. także prezes firmy, którą odwiedzili uczestnicy szkolenia oraz pracownik Fundacji. Fot. GR

Stypendyści w swojej sprawie

Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP o nieprzyznaniu Fundacji SEMPER POLONIA środków finansowych na realizacje programu stypendialnego oraz towarzyszącego mu programu edukacyjno-rozwojowego w 2012 r. oraz będąca jej następstwem decyzja Fundacji o wstrzymaniu realizacji obu programów, spotkały się z negatywną reakcją polonijnych studentów. „MSZ zabiera szansę na rozwój, wykształcenie młodzieży polskiej” – wskazują w Internecie. I apelują do resortu o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Stypendia i szkolenia SEMPER POLONIA zostały wstrzymane po tym, jak komisja ogłoszonego przez MSZ konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” negatywnie oceniła wniosek Fundacji o przyznanie stosownego grantu na 2012 r. Dofinansowanie resortu, który od tego roku jest dysponentem środków publicznych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą, miało wesprzeć działania Fundacji na rzecz edukacji młodzieży polonijnej w krajach zamieszkania w 2012 r.

Zaskoczenie

Obrót spraw zaskoczył tak samą Fundację, przyznającą stypendia już od 15 lat (w latach 1997 – 2002 ze środków własnych, od 2003 r. ze środków publicznych), jak i zainteresowanych żaków. 

–„W ogóle nie mogę zrozumieć decyzji komisji konkursowej MSZ. I o jakiej teraz współpracy może być mowa?” – zastanawia się w komentarzu na portalu IUVENUM POLONIA Eugeniusz Sało, stypendysta SEMPER POLONIA i przewodniczący Klubu Stypendystów Fundacji we Lwowie. – „MSZ zabiera szansę na rozwój, wykształcenie młodzieży polskiej” – smuci się. 

Inna osoba wskazuje skutki decyzji MSZ: – „Brak wsparcia stypendialnego uniemożliwi ukończenie studiów”. 

Rozwiane „wielkie nadzieje” 

Z niezrozumieniem polonijnych studentów spotkała się także decyzja MSZ o odrzuceniu towarzyszącego stypendiom programu szkoleniowo-rozwojowego Fundacji. Projekty edukacyjne SEMPER POLONIA od wielu lat cieszą się zainteresowaniem stypendystów SEMPER POLONIA i osób zainteresowanych nawiązaniem współpracy z młodą Polonią. – „Mi osobiście smutno za program szkoleniowy, na który nasz Lwowski Klub pokładał wielkie nadzieje w tym roku :( ” – komentuje Eugeniusz Sało.

Latem 2012 r. Fundacja miała zorganizować m.in. warsztaty ekonomiczne dla młodzieży z Ukrainy (razem ze Stowarzyszeniem Baltic Business Forum, Uniwersytetem w Charkowie i Chicago Kent College of Law), kurs języka polskiego medycznego (razem z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) i warsztaty dziennikarskie, w które miały włączyć się Polskie Radio S.A. i TVP Polonia. 

„Brak rozeznania”

W poszukiwaniu przyczyn decyzji MSZ polonijni studenci spekulują, że resort prawdopodobnie „nie wczuł się w ich sytuację”.

– „Bardzo przykrym jest fakt braku zrozumienia sytuacji Polaków za granicą ze strony MSZ, szczególnie na Ukrainie - gdzie studia są płatne, a stypendium pozwalało zapłacić za te studia. W tej sytuacji można wątpić o dobre rozeznanie sytuacji młodzieży polskiej poza granicami Polski, i w ogóle o braku informacji o sytuacji edukacyjnej na Ukrainie. A przecież młodzież - to przyszłość, przyszłość płomyków Polonii za granicą, w taki sposób - jak można mówić o inteligencji polskiej za granicą?!” – piszą na forum portalu IUVENUM POLONIA.

Jak zauważają, okoliczności, w jakich przychodzi im żyć i działać, zupełnie nie są przez nich zawinione.

–  „MSZ zabiera szansę na rozwój, wykształcenie młodzieży polskiej. W taki sposób MSZ daje znak, że nie jest zainteresowane przyszłością polskości poza granicami RP. Przyszłość środowiska polskiego poza granicami państwa polskiego - to praca młodzieży polskiej, ich dzieci, i przyszłych pokoleń. Polacy na Ukrainie nie z własnego wyboru mieszkają na Ukrainie, nie jest to też „emigracja zarobkowa”. A zabranie stypendiów niszczy jedyną więź wsparcia, szansę na wychowanie inteligencji polskiej za granicą – zauważa internauta „me”

Aktywni  

Kontestując decyzję MSZ i jednocześnie wspierając wysiłki Fundacji w trwających rozmowach z resortem o przywrócenie finansowania stypendiów, stypendyści SEMPER POLONIA uruchomili specjalny „fan page” na Facebooku, poprzez który apelują do urzędników o ponowne rozpatrzenie sprawy. „Przyłączcie się!!!!! Pokażmy, że młodzież żyje i walczy o Polskość!!!!!!!!!!!!!!” – apelują na stronach IUVENUM POLONIA. „Polubić” stronę można poprzez ten link (kliknij).

Sama Fundacja SEMPER POLONIA nie traci nadziei na przywrócenie programu stypendialnego. – Czynimy starania o znalezienie źródeł dofinansowania programu stypendialnego jeszcze w 2012 r. – informuje prezes Marek Hauszyld. Podkreśla ogromna ilość telefonów i e-maili, jakie Fundacja otrzymuje w sprawie zawieszenia wypłacania stypendiów. – Mam nadzieję, że MSZ weźmie to pod uwagę – mówi. 

źródło: www.iuve.pl

04.06.2012 opublikowano w Aktualności