09.11.2017 opublikowano w Aktualności, Komunikaty

VIII Zgromadzenie Fundacji SEMPER POLONIA

9 listopada 2017 r. odbyło się VIII Zgromadzenie Fundacji SEMPER POLONIA,  które dokonało podsumowania działalności w latach 2015 – 2017. W trakcie obrad rezygnację z funkcji prezesa Zarządu złożył pan Marek Hauszyld, piastujący to stanowisko od chwili powstania SEMPER POLONIA.  Wybrano nową Radę Fundacji w składzie: Marek Hauszyld,...więcej»


17.03.2015 opublikowano w Aktualności

Program stażowy dla studentów polskiego pochodzenia!

Po 4 latach Fundacja SEMPER POLONIA wznawia program stażowy dla studentów polskiego pochodzenia studiujących na wyższych uczelniach Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.  Staże będziemy organizować  w renomowanych polskich instytucjach i firmach.  Pierwszeństwo udziału w programie stażowym będą mieli studenci...więcej»


22.12.2014 opublikowano w Aktualności

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW KONKURSU „ MÓJ IDOL”

W poniedziałek, 22 grudnia 2014 r. rozstrzygnięty został konkurs portalu IUVENUM POLONIA pn. „MÓJ IDOL”. Na konkurs napłynęło 26 prac, ale do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowaliśmy 12 propozycji. Jury, które obradowało w składzie: Jan Rurański – wiceprzewodniczący Rady Fundacji SEMPER POLONIA, red. Anna Lenar, red. Tomasz Bielecki oraz Grzegorz...więcej»


28.10.2013 opublikowano w Aktualności

Eprasa.pl - elektroniczne wydania czasopism

Elektroniczne wydania czasopism dla nauczycieli (i nie tylko). Taniej niż w kiosku o 40%! www.eprasa.plwięcej»


04.03.2013 opublikowano w Aktualności

Przyszli dyplomaci w SEMPER POLONIA

We wtorek 4 marca naszą Fundację odwiedziła grupa słuchaczy Akademii Dyplomacji wraz z wykładowcami Polskiego Instytutu Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przyszli polscy konsule i ambasadorzy poznali historię i osiągnięcia SEMPER POLONII, a także zapoznali się z planami programowymi naszej Fundacji na 2013 r.więcej»


19.02.2013 opublikowano w Aktualności

Zmarł laureat nagrody im. A. Drawicza

W minioną niedzielę zmarł Sokrat Janowicz. Ten jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy tworzących po białorusku, w 2003 roku został uhonorowany przez naszą Fundację nagrodą im. Andrzeja Drawicza.więcej»


List do Fundacji
15.10.2012 opublikowano w Aktualności

Słowa uznania z Białorusi

Do Fundacji trafił dziś bardzo miły list od cioci jednej z naszych stypendystek. Jak czytamy w korespondencji, Polacy mieszkający na Białorusi doceniają działania Fundacji SEMPER POLONIA i państwa polskiego na ich rzecz. Poniżej prezentujemy fragmenty listu (pisownia oryginalna), obok skan listu.więcej»


13.10.2012 opublikowano w Aktualności

Stypendyści SEMPER POLONIA kandydują do litewskiego sejmu!

Już w niedzielę Litwini zdecydują o tym, kto będzie rządził ich krajem przez najbliższe cztery lata. Wśród kandydatów na posłów, na listach wyborczych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) są m.in. stypendyści Fundacji SEMPER POLONIA. więcej»


Fragment filmu "80 milionów". Fot. materiały dystrybutora
10.10.2012 opublikowano w Aktualności

Polska na dużym ekranie w Connecticut

W przekonaniu, że jedną z najlepszych form upowszechniania informacji o polskiej historii i kulturze poza granicami kraju jest nasza kinematografia, Fundacja SEMPER POLONIA przy współpracy z Katedrą Historii Polski i Polonii im. Stanisława A. Blejwasa Stanowego Uniwersytetu Centralnego Connecticut (CCSU) z New Britain, organizuje w tym mieście...więcej»


Fragment pierszego odcinka TV POLwowsku. Fot. Youtube
02.10.2012 opublikowano w Aktualności

Telewizja POLwowsku

Jedno z najbardziej polskich miast na Kresach, Lwów, ma od dawna polską gazetę i polskie radio. Od teraz, dzięki inicjatywie lwowskich stypendystów SEMPER POLONIA ma również polskojęzyczną telewizję. Na razie w Internecie, ale plany są ambitne.więcej»


Jedno ze spotkań z emigrantami specjalistów i wolontariuszy SOS Polonia Trust Southampton. Fot. Archiwum SOS Polonia
25.09.2012 opublikowano w Aktualności, Działamy

„Tak trzymać!” sukces

Emigracja zarobkowa to niełatwy kawał życiowego chleba. Obcy język, przepisy, różnice kulturowe - to wszystko nie pozwala w pełni uczestniczyć w życiu i pracy w nowym kraju wielu tysiącom, jeśli nie milionom Polaków. Inicjatywy takie jak wspólny projekt organizacji SOS Polonia Trust, Fundacji SEMPER POLONIA i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP...więcej»


Drużyna dziewcząt KSP Wilno. Fot. GR
Zespół męski (czerwone stroje)
13.09.2012 opublikowano w Aktualności, Litwa

Grają nasi stypendyści

Wśród zawodników uczestniczących w trwających właśnie w małopolskim Andrychowie Polonijnych Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej jest wielu stypendystów Fundacji SEMPER POLONIA. Najwięcej w zespole Klubu Studentów Polskich z Wilna. więcej»


21.08.2012 opublikowano w Aktualności

Dziękujemy za patronaty

Za trzy tygodnie w Andrychowie odbędą się Polonijne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. Przygotowania do imprezy idą pełną parą a organizatorzy: Fundacja SEMPER POLONIA , Urząd Miejski w Andrychowie, Fundacja „Polska Siatkówka” i KS „Beskid” maja już pełną listę drużyn, które potwierdziły swój udział. W Mistrzostwach wystartuje 12 polonijnych...więcej»


Stypendyści SEMPER POLONIA i młodzi działacze polonijni podczas warsztatów ekonomicznych A.D. 2011. Nz. także prezes firmy, którą odwiedzili uczestnicy szkolenia oraz pracownik Fundacji. Fot. GR
04.06.2012 opublikowano w Aktualności

Stypendyści w swojej sprawie

Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP o nieprzyznaniu Fundacji SEMPER POLONIA środków finansowych na realizacje programu stypendialnego oraz towarzyszącego mu programu edukacyjno-rozwojowego w 2012 r. oraz będąca jej następstwem decyzja Fundacji o wstrzymaniu realizacji obu programów, spotkały się z negatywną reakcją polonijnych studentów....więcej»


Skromną uroczystość 15-lecia Fundacji SEMPER POLONIA zaszczycił swoją obecnością prezydent Aleksander Kwaśniewski. Fot GR
Wśród gości byli też marszałek Longin Pastusiak, ambasador Jerzy Bahr i prof. Jerzy Pomianowski
Prezes Fundacji Marek Hauszyld i prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie ze absolwentem fundacyjnego programu stypendialnego z Czech Adamem Walachem
Senator Barbara Borys-Damięcka w rozmowie z reż. Izabelą Cywińską
Okolicznościowy toast
Prezes SEMPER POLONIA Marek Hauszyld wręcza prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu
14.05.2012 opublikowano w Aktualności

15 lat Fundacji SEMPER POLONIA

W piątek 11 maja br. w siedzibie naszej Fundacji odbyło się okolicznościowe spotkanie z okazji 15-lecia działalności SEMPER POLONIA. Uczestniczyli w nim członkowie Rady Fundacji, parlamentarzyści, donatorzy, nasi przyjaciele i pracownicy. Honorowym gościem uroczystości był prezydent Aleksander Kwaśniewski, który walnie przyczynił się do powstania...więcej»


19.03.2012 opublikowano w Aktualności, Działamy

Z Żytomierza do Gniezna

W dniach 16-18 marca mieliśmy wielki zaszczyt uczestniczyć w IX Zjeździe Gnieźnieńskim. Hasłem tegorocznego zjazdu, któremu patronował Prezydent RP Bronisław Komorowski, było „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”.więcej»


01.03.2012 opublikowano w Aktualności

Nasi stypendyści piłkę kopią

W miniony weekend w lwowskiej hali sportowej Halyczyna odbył się turniej piłkarski w ramach Amatorskiej Ligi Polaków na Ukrainie. W zawodach, które są jedną z form promocji Euro 2012 w środowiskach polskich na Ukrainie, wzięła udział liczna, bo ponad 15-osobowa grupa stypendystów naszej Fundacji. więcej»


28.02.2012 opublikowano w Aktualności

Aktywna absolwentka

Ponad 250 wystawców z 9 krajów Europy zgromadziły w miniony weekend XIII Wileńskie Targi Książki. Dzięki zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wilnie i pracującej w tej instytucji byłej stypendystki SEMPER POLONIA stoisko na tej prestiżowej imprezie miała też Polska.   Tegoroczna edycja wileńskich Targów poświęcona była promocji...więcej»


23.02.2012 opublikowano w Aktualności

Polscy uczniowie lepsi od litewskich. Także dzięki SEMPER POLONIA

W poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej” /30 stycznia 2012 r./ ukazał się artykuł pt. „Jesteśmy lepsi na Litwie ?” pióra Aleksandry Pezdy, którego obszerne fragmenty zamieściliśmy na portalu IUVENUM POLONIA (przeczytaj). W tej walce o utrzymanie charakteru polskich szkół w szkolnictwie litewskim zacytowano fakty, z którymi trudno byłoby polemizować...więcej»


29.12.2011 opublikowano w Aktualności

Rosnące potrzeby Polonii

O blisko 200 mln zł wystąpiły do Senatu RP organizacje działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą na rok 2012. Mimo rosnących z roku na rok potrzeb rodaków za granicą, budżet izby wyższej polskiego parlamentu na współpracę ze środowiskami polonijnymi na nadchodzący rok to wciąż „tylko” 75 mln zł. więcej»


29.12.2011 opublikowano w Aktualności

Młoda Polonia na sportowo

Już po raz jedenasty pomorskie Sztutowo gości uczestników Międzynarodowego Zlotu Młodzieżowych Animatorów Sportu (MZMAS). Impreza organizowana przez Fundację SEMPER POLONIA i Elbląski Szkolny Związek Sportowy gromadzi w tym roku blisko 150 uczniów, nauczycieli i trenerów z Szkolnych i Polonijno-Szkolnych Klubów Olimpijczyka z Polski, Czech,...więcej»


Podpis do zdjęcia. Fot. Archiwum
21.12.2011 opublikowano w Aktualności

Stypendia FSP: Kto nie chce pieniędzy?

Już 3 lutego w siedzibie Fundacji SEMPER POLONIA będą obradować przedstawiciele Biura Polonijnego Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji SEMPER POLONIA. W trakcie spotkania zapadną kluczowe decyzje w sprawie zasad przyznawania stypendiów. więcej»


Opis bdaj adja adj aj dpoa as jdoa opaj opa oas joasjdoas jopas
21.12.2011 opublikowano w Aktualności

Zdrowych i pogodnych Świąt rodacy ze Wschodu!

Chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzą dziś Boże Narodzenie. Z tej okazji załoga IUVENUM POLONIA i pracownicy Fundacji SEMPER POLONIA składają polskim przyjaciołom z Ukrainy, Białorusi czy Rosji najlepsze życzenia! więcej»


opublikowano w Aktualności

VII Zgromadzenie Fundacji SEMPER POLONIA

10 marca 2015 r. odbyło się w Warszawie VII Zgromadzenie Fundacji SEMPER POLONIA, w trakcie którego dokonano oceny działalności w latach 2011 – 2015.Fundatorzy i Darczyńcy z troską odnieśli się do informacji Zarządu, że od czasu przesunięcia finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą z Senatu RP do Ministerstwa Spraw Zagranicznych...więcej»